Na lekcji przyrody uczyliśmy się o kwiatach i ich zapylaniu.
Na początku zajęć wyświetlona została prezentacja pt. „Subtelnie wyrafinowana budowa kwiatu”, która wprowadziła w tematykę zajęć warsztatowych. Dowiedzieliśmy się, jak zbudowany jest kwiat oraz w jaki sposób rośliny wabią owady zapylające. W drugiej części wspólnie wykonaliśmy kwiaty.
Instrukcja:
- Do plastikowej nakrętki włóż plastelinę wyrobioną z aromatem do ciasta. Kuleczka plasteliny to kropla nektaru, ukrytego na dnie kwiatu.
- Wytnij dowolnego kształtu płatki z bloku technicznego.
- Na wierzchnią warstwę nakrętki naklej taśmę i przymocuj nią wycięte płatki.
- Patyczki higieniczne rozetnij na pół.
- Końcówkę patyczka namocz w kleju, a następnie w przyprawie (curry, cynamon, …). W ten sposób powstaną pręciki z pyłkiem.
- Umieść przygotowane pręciki w kwiatku.
- Ostatni element - słupek. Należy odciąć jedną końcówkę patyczka, a drugą zanurzyć w wodzie i umieścić na środku kwiatu, pomiędzy pręcikami.
Każdy z nas wykonał własnoręcznie pomoc dydaktyczną - model kwiatu. Poprzez zabawę poznaliśmy skomplikowaną budowę tego organu. Nasze kwiaty prezentowały się znakomicie, a w sali przyrodniczej pachniało pomarańczami, wanilią, migdałami, ciastem ……, świętami. Uczyliśmy się o tym, że kwiaty aby zostały zauważone przez zwierzęta zapylające mogą być bardzo dużych rozmiarów, tak by z daleka było je widać, mogą mieć piękne kolorowe o fikuśnych kształtach płatki. W dodatku wiele z kwiatów wydziela zapach a także produkuje słodki nektar, który ukrywa na samym dnie. W ten sposób kwiaty sprytnie wykorzystują owady do zapylania, odwdzięczając się pokarmem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz